Hawaje  

Hawaje to chyba najbardziej znany rejon turystyczny na terenie USA, który jest wręcz rajem dla osób lubiących gorący klimat i leniwe spędzanie czasu na plaży. Co takiego ciekawego możemy zobaczyć, decydując się na wakacje na jednej z wysp Archipelagu Hawajskiego, który to od lat 50-tych ubiegłego wieku zalicza się w poczet Stanów Zjednoczonych? Przede wszystkim już na wstępie uderzy nas mnogość barw rosnących tutaj roślin. Z powodzeniem można stwierdzić, że Hawaje to wyspy pełne najróżniejszych kwiatów. Chyba każdy z nas kojarzy typowe wieńce z kwiatów zakładane turystom na szyi – ma to być stary hawajski zwyczaj, obecnie praktykowany jest on przez biura podróży, które w ten sposób witają turystów przybywających na Hawaje. Oczywiście największym atutem wakacji na Hawajach są niewiarygodnie piękne plaże na wyspach – to właśnie one sprawiają, że archipelag jest tak bardzo popularny wśród turystów. Hawajskie plaże nie są podobne do naszych. Są one raczej wąskie, przy brzegu znajdziemy na nich mnóstwo kamieni. Jednak w trosce o wygodę turystów dowożony jest piasek, przynajmniej na większość z nich. W pobliżu plaż znajdują się często rozległe gaje palmowe lub lasy tropikalne porastające zbocza gór. Z racji tego, że na Hawajach mamy tak wiele plaż, bez problemu znajdziemy takie miejsca, które nie są zbyt oblegane przez turystów. Z miejsc, które warto odwiedzić na Hawajach, powinniśmy wymienić przede wszystkim Pali Lookout. Jest to miejsce upamiętniające wielką bitwę, do której doszło w XVIII wieku. Obecnie także traktuje się je jako jeden bardziej interesujących pou któw widokowych. Jeśli szukamy ciekawych zjawisk przyrodniczych, to na pewno warto pokusić się o wycieczkę pod wulkan Kilauea. Jest to jeden z czynnych wulkanów hawajskich, z którego nieprzerwanie spływa lawa do wody oceanu. Na szczycie góry znajduje się jeszcze kilka kraterów, które jednak nie są aktywne. Wycieczki do wulkanu (połączone z kilkugodzinną wędrówka górską) organizowane są nocą – wtedy to mamy okazję zobaczenia na własne oczy rozżarzonej do czerwoności lawy, która spływa do wody. Jest to bez wątpienia niezapomniany widok z wakacji na Hawajach.

Everglades  

Data dodania: 23-01-2012, Tagi: Ameryka, turystyka, region

Osoby interesujące się natura, podczas pobytu w USA bezsprzecznie powinny odwiedzić także najsłynniejsze amerykańskie bagna czyli Everglades. Ten słynny znajdujący się na Florydzie park to miejsce, gdzie można bez przeszkód podziwiać subtropikalną przyrodę. Bez wątpienia warto wziąć udział w wycieczce po Everglades, jeśli tylko będziemy mieć taką okazję. W parku możemy podziwia największy las namorzynowy na całej półkuli północnej – możemy podziwiać typowe dla podzwrotnikowego klimatu formacje roślinne oraz faunę. Niesamowite krajobrazy Everglades każdego roku oglądane są przez około milion turystów, którzy decydują się na zwiedzenia parku. W krajobrazie parku Everglades znajdziemy nie tylko wspomniane bagna, ale także rozlewiska wodne (słodko- i słonowodne) oraz niewielkie wysepki. Jeśli chodzi o roślinność, to Everglades obfituje we wspomniane już namorzyny, paprocie i typowe dla podzwrotnikowego klimatu palmy. Znajdziemy tutaj także wiele różnych zwierząt – przynajmniej 350 gatunków ptaków (na uwagę zasługują zwłaszcza liczne ptaki brodzące, które żyją na terenie parku, m.in. pelikany, flamingi, ibisy, czaple itd.), 40 gatunków ssaków i aż 50 gatunków gadów. Z gatunków zwierząt chronionych można wymienić występujące w Everglades pantery florydzkie oraz krokodyle amerykańskie. Oczywiście taki suchy opis nie stanowi właściwego odzwierciedlenia dla niezwykłego świata Everglades – lepiej już pasuje używane często w biurach podróży określenie „bagna potworów”. Fkatycznie w tym florydzkim parku możemy praktycznie na każdym kroku natknąć się na ogromne krokodyle lub jadowite węże. Na wielu szlakach w parku znajdują się nawet specjalne drewniane platformy nad rozlewiskami wodnymi - z nich można bezpiecznie obserwować wszystkie groźne zwierzęta. Turyści powinni pamiętać w każdym razie, ze absolutnie nie wolno podczas zwiedzania Everglades wchodzić do płytkich rozlewisk wodnych, bowiem może się to skończyć bardzo źle – przynajmniej wtedy, gdy natrafimy na czającego się w wodzie krokodyla lub aligatora.

Wodospad Niagara  

Data dodania: 24-01-2012, Tagi: Ameryka, turysta, region

Wodospad Niagara to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w USA i Kanadzie. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się temu naturalnemu fenomenowi. Wodospad Niagara to spadek wody rzeki Niagara, przy czym do spadku dochodzi w miejscu, gdzie woda się rozwidla, co powoduje, że wodospad także jest podzielony na dwie części – kanadyjską i amerykańską. Jeśli chodzi o część amerykańską, to dzieli się ona dodatkowo na dwie kaskady wodospadu, które nazywają się: American oraz Bridal Veil – ich wysokości to odpowiednio 51 i 60 m, łącznie obie kaskady są szerokie na aż 300 metrów, co chyba daje pewnie ogląd na ogrom wodospadu Niagara. Trzeba jednak przyznać, ze kanadyjska część wodospadu jest jeszcze większą – Horseshoe jest co prawda wysoka na 49 m, jednak jej szerokość to aż 900 m. Warto podkreślić, że jeśli tylko mamy wizę do USA i zwiedzamy amerykańską Niagara, to nie ma większych problemów z przejściem przez granicę i obejrzenie także bardziej spektakularnej części kanadyjskiej. Jako swego rodzaju ciekawostkę można dodać, że wody wodospadu nie są jedynie atrakcją turystyczną – wykorzystuje się je także do zasilania elektrowni. Jeśli już zdecydujemy się na gruntowne obejrzenie wodospadu, to możemy po prostu pozostawić samochód po stronie amerykańskiej i mostem przejść na pieszo na stronę kanadyjską. Zwykle spacer taki – aż do brzegu wodospadu trwa około 2 godzin. Szczególnie imponujący widok na Niagarę możemy podziwiać w nocy, kiedy to wodospadu są pięknie podświetlone. Również zima warto odwiedzić wodospad, bowiem tutejszy krajobraz w połączeniu z ogromnymi soplami na pewno wywrze na nas ogromne wrażenie. W okolicy wodospadu oczywiście przygotowano także dodatkowe atrakcje dla turystów. Przede wszystkim można tutaj wziąć udział w rejsie statkiem aż pod kaskady wodospadu. Można także wraz z wycieczką zwiedzić wnętrze słynnej Jaskini Wiatrów, która znajduje się na wysepce rozdzielającej dwie amerykańskie kaskady Niagary. Również osoby lubiące hazard nie powinny być rozczarowane, bowiem po kanadyjskiej stronie znajduje się kasyno.

krakow-tanie-noclegi.eu

[1] 2 3     następna