Grand Canyon  

Data dodania: 31-01-2012, Tagi: park narodowy, przyroda

Grand Canyon w Arizonie to jeden z ciekawszych parków w Stanach Zjednoczonych – wszyscy miłośnicy przyrody powinni go odwiedzić. Przede wszystkim od razu można zaznaczyć, że chodzi o znany Park Narodowy wielkiego Kanionu – ta nazwa jest bardziej rozpowszechniona w naszym języku. Park ten został założony już w roku 1919, należy zatem do najstarszych parków w USA. Jego powierzchnia to prawie 5 000 km2, zatem nie sposób jest zwiedzić go w ciągu jednego dnia. Jednak na pewno warto zarezerwować nieco czasu podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, chociażby po to, by móc zobaczyć wielki Kanion Kolorado, który zaliczany jest do naturalnych cudów świata. W roku 1979 park został nawet wpisano na prestiżową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dostać się do parku wcale nie jest trudną – zazwyczaj turyści kierują się drogą nr 64, docierając do południowej części Wielkiego Kanionu. Wjazd do parku w tamtych okolicach znajduje się niedaleko Tusayan. Oczywiście na terenie parku znajdują się miejsca noclegowe, które zapewniają turystom pełen komfort. Warto jeszcze nadmienić, że wybranie południowego wjazdu do parku jest bezsprzecznie strzałem w dziesiątkę, bowiem właśnie w tych okolicach znajdziemy najlepsze punkty widokowe na terenie parku. Jeśli chodzi o północną część parku, to nie jest ona już tak bardzo ciekawa dla turystów. Przebywając na terenie parku wielkiego Kanionu możemy być pewni, że w pełni będziemy się cieszyć niezanieczyszczoną przyrodą – w parku istnieją nawet obszary, nad którymi nie mogą latać samoloty, co ma właśnie pozytywnie wpłynąć na natężenia hałasu oraz potencjalne zanieczyszczenie. Warto jeszcze poświęcić kilka słów przynajmniej słynnemu Wielkiemu Kanionowi, który właściwie rozsławił tutejszy park na cały świat. Jest to bezsprzecznie największy przełom rzeki, jaki istnieje na świecie. Ponadto cała formacja skalna jest bardzo stara – według geologów kanion zaczął się kształtować już przed 17 milionami lat. Dzięki temu można w nim obecnie podziwiać niesamowity przekrój nakładających się na siebie przez miliony lata kolejnych warstw skał.

Yosemite  

Data dodania: 31-01-2012, Tagi: park, przyroda, natura

Park Narodowy Yosemite , leżący w Kalifornii, to miejsce, w którym można podziwiać wyjątkowe okazy fauny i flory. Park położony jest w górach Sierra Nevada, zajmuje ponad 3000 km2. O popularności Yosemite wśród turystów może świadczyć fakt, że park jest każdego roku zwiedzany przez około 3 miliony osób – może warto podczas pobytu w USA osobiście przekonać się o jego walorach. Park Yosemite znajduje się zaledwie około 3,5 godziny jazdy autem od dużej metropolii – San Francisco. Co możemy zobaczyć w parku? Przede wszystkim niezrównane krajobrazy przy brzegu rzeki Merced, jeziora jak np. Tenaya, Mirror oraz Eleanor a także szczyt Mount Lyell – wysoki na aż 3997 m n. p. m. W parku Yosemite znajduje się kilka dolin wiszących, których powstanie zawdzięczamy działalności lodowca. W rejonach górskich możemy tutaj także podziwiać liczne wodospady. Na uwagę turystów zasługują także interesujące granitowe formacje skalne, jak np. El Capitan. Istnieje możliwość zapisania się na jedna z wycieczek po Yosemite, w takim przypadku zwykle można wziąć także udział w zorganizowanej pieszej wędrowce do jednego z wodospadów – oczywiście pod opieką przewodnika. Choć to właśnie wodospady są najbardziej charakterystyczną formą ukształtowania krajobrazu w Yosemite, to jednak nie można zapomnieć o licznych godnych uwagi gatunkach fauny i flory amerykańskiej. Jeśli chodzi o roślinność, to właśnie w Yosemite Park możemy zauważyć wiele interesujących drzew, jak np.: cedzryniec kalifornijski oraz dąb czarny. Ponadto występuje tutaj aż 8 różnych gatunków sosen, m.in.: sosna żółta, zachodnia oraz sona Lamberta. To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem w południowych rejonach parku Yosemite występuje skupisko sekwoi (mamutowców olbrzymich). Najstarsza tutejsza sekwoja ma już 2700 lat i jest wysoka na całe 65 metrów. Co do gatunków zwierząt w Yosemite, to znajdziemy tutaj przede wszystkim wiele ptaków (około 200 gatunków) oraz ssaki takie jak: kojot, puma, mulak, baribal czy też w wyższych partiach gór Sierra Newada – owce kanadyjskie.

Park Narodowy Yellowstone  

Data dodania: 31-01-2012, Tagi: park narodowy, park, natura

Park Narodowy Yellowstone to jeden z najsłynniejszych parków amerykańskich, który cieszy się zainteresowaniem zarówno ze strony amerykanów jak i przybywających tutaj turystów zagranicznych. Park jest dość rozległy, jego powierzchnia to niecałe 9 000 km 2. znajduje się on na terenie takich stanów”Wyoming, Idaaho, Montana. Od razu powinniśmy zaznaczyć, że Yellowtsone to najstarszy założony na świecie park narodowy. Znajduje się on na szerokim płaskowyżu, na którym możemy natknąć się na wulkany błotne, fumarole, wodospady a także gejzery oraz gorące źródła. Park przecina malowniczy, dosyć głęboki wąwóz rzeki Yellowstone. Od 1978 roku park ten figuruje także na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Park stanowi obecnie ostatni już nienaruszony przykład na ekosystem klimatu umiarkowanego, zatem warto go zwiedzić i zapoznać się bliżej z jego florą i fauną. Jeśli chodzi o roślinność w Yellowstone, to możemy tutaj podziwiać gęste lasy iglaste, ponad 1000 gatunków rozmaitych roślin naczyniowych i około 190 gatunków porostów. Także fauna w Yellowstone reprezentowaną jest przez wiele gatunków, które z rzadka tylko występują w innych miejscach. W Yellowstone możemy spotkać: bizony, bobry, widłorogi, mulaki oraz mustangi. Wstęp do parku wiąże się z dość wysokimi opłatami, ponadto jest on zwykle pełne turystów – z tego powodu wiele osób rezygnuje ze zwiedzania Yellowstone, preferując spokojniejsze okolice. Jest to jednak zdecydowani błąd – krajobrazy Yellowstone warte są poniesienia drobnych wyrzeczeń. Przy tym pamiętajmy, że jeśli chcemy w pełni docenić to miejsce warto z góry zarezerwować sobie przynajmniej 3 dni na pobyt w parku. Jeśli chodzi o nocleg, to można rozbić namiot – władze parku nie maja nic przeciwko. W zasadzie nie musimy się martwić, że zwiedzając park, coś przegapimy, bowiem wszystkie atrakcje są z góry sygnalizowane za pomocą specjalnych drogowskazów. Z miejsc, które na pewno warto odwiedzić w Yellowstone, warto wymienić gejzery oraz kanion – przy tym nie musimy wcale zapuszczać się w dzikie ostępy parku.

Imprezy integracyjne dla firm Zakopane

[1] 2     następna