Alaska  

Alaska to chyba najbardziej charakterystyczny stan w USA – oddzielony od pozostałych stanów Kanadą – cechuje się wyjątkowym klimatem. Na uwagę zwraca także górzysty krajobraz – to właśnie na Alasce znajduje się najwyższy szczyt w Ameryce Północnej, czyli wysoki na ponad 6000 m Mount McKinley. Znajdują się tutaj także interesujące dla osób ceniących sobie ciekawe widoki stożki wulkaniczne. Osoby wybierające się na Alaskę powinny mieć świadomość, żę zima w tym rejonie trwa nawet 9 miesięcy w roku, a w części północnej stanu temperatura spada nawet do -50 stopni C. Te trudne warunki atmosferyczne nie zniechęcają jednak wielbicieli mocnych wrażeń. Alaska przyciąga przede wszystkim turystów żądnych przygód, którzy chętnie wspinają się na tutejsze ośnieżone stoki. Na pewno warto odwiedzić również słynny alaskański Park Denali – jest to park, na którego terenie znajduje się wspomniana góra McKinley (Denali to jej indiańska nazwa). Zwiedzając park Denali mamy okazję obserwować nadal czynne wulkany oraz podziwiać wspaniałe formacje skalne z łupków oraz granitów. Krajobraz urozmaicają również lodowcowe, doliny, które pozostały po dawnych lodowcach oraz liczne jeziora – na uwagę zasługuję przede wszystkim jezioro o dość znaczącej nazwie Wonder. Z racji klimatu na Alasce możemy już zobaczyć krajobraz typowej tundry – pamiętajmy jednak, że wycieczki po parku Denali należy organizować w ciepłe miesiące, nie zima, bo wtedy park jest kompletnie zasypany. Podsumowując, na pewno wielbiciele surowychc krajobrazów znajdą wiele atrakcji na Alasce – mamy tu rozległe pola lodowe, zielone lasy oraz tundrę, ponadto fiordy i wulkany oraz ogromne bogactwo fauny. Te wszystkie atuty oraz doskonała baza noclegowa sprawiają, że Alaska coraz lepiej rozwija się jako region turystyczny Stanów Zjednoczonych. Przybywają tutaj turyści z całego właściwie świata, którzy chcą bliżej poznać ten charakterystyczny, jakże odrębny, stan USA. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że turystyka jest jednym z głównych źródeł dochodu na Alasce.

Kolorado  

Data dodania: 04-02-2012, Tagi: stany, krajobraz, ciekawe miejsca

Kolorado – jeden ze stanów USA jest miejscem, które warto odwiedzić, jeśli chcemy bliżej zapoznać się z najważniejszymi punktami turystycznymi w Stanach Zjednoczonych. Już na wstępie można dodać, że Kolorado to stan, który nie posiada granic naturalnych – to właśnie jest przyczyna, dla której stan ten posiada kształt dość regularnego czworoboku. Kolejną ciekawostką jest fakt, że Kolorado to stan, który w całości leży na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. - w USA nie ma innego stanu, który by spełniał ten warunek. W zachodniej części stanu znajdują się Góry Skaliste, które stanowią spora atrakcję dla turystów z całego świata. Góry skaliste oferują nie tylko wspaniałe widoki, ale także pozwalają nam na przyjrzenie się z bliska niezwykłym gatunkom fauny i flory, których możemy nie spotkać już w innych miejsca. Kolorado to także region, gdzie można spędzić czas, jeśli lubimy jazdę na nartach. To właśnie w tym stanie znajduje się przecież słynna zimowa stolica USA – Aspen wraz z tutejszymi doskonale utrzymanymi trasami zjazdowymi. Wschodnią część stanu Kolorado to słynne wielkie Równiny – nie jest może rejon typowo turystyczny, ale jeśli kiedykolwiek marzyło nam się zobaczenie na własne oczy typowej amerykańskiej prerii, to tutaj mamy takowa możliwość. Oczywiście jednym z najbardziej znanych miejsc, które przyciągają każdego roku miliony turystów jest Wielki Kanion. Organizowane są nawet wycieczki o dość odważnym programie zakładającym nawet zejście nad sama rzekę. Atutem stanu Kolorado jest jego klimat – przynajmniej latem nie będziemy narażenia na chłody, gdyż podzwrotnikowe temperatury na pewno będą dla nas znacznym zaskoczeniem. Wspomnieliśmy już o krajobrazach i parkach w górach skalistych. Jednak to jeszcze nie wszystkie atrakcje tego typu w stanie Kolorado. Warto wspomnieć o niezwykle pięknym parku Mesa Verde. Nie tylko możemy tutaj bliżej przyjrzeć się chronionej przyrodzie, ale także zwiedzić prekolumbijskie osiedle typu pueblo, które znajduje się na ścianach kanionu. Osiedle to powstało w okresie pomiędzy IV a XIV wiekiem, zatem jest naprawdę ciekawą pozostałością po mieszkających tu Indianach.

Utah  

Data dodania: 04-02-2012, Tagi: stany, krajobraz, ciekawe miejsca

Utah to jeden z 50 stanów w USA, który to głównie kojarzy się ogółowi z zamieszkującą te tereny społecznością mormońską. Zwykle stan ten kojarzy nam się raczej z pustynnymi krajobrazami – nic bardziej mylnego, znajdziemy tutaj także urozmaicone pod względem widokowym miejsca, przykładem może być chociażby Zion National Park. Organizowane są tutaj wycieczki wzdłuż rzeki, zwykle da się przejść dnem kanionu, co pozwala turystom na podziwiane wysokich nawet na kilkadziesiąt metrów (czasami na ponad 200) ścian kanionu. Kanion Zion ma 24 km długości i aż 800 m głębokości – możemy tutaj podziwiać kolejne warstwy piaskowca w różnych barwach, nawet w odcieniach czerwienie. Do rzadkości nie należą również niewielkie rzeczki, stawy oraz wodospady. Na terenie kanionu możemy spotkać formacje skalne o ciekawych kształtach, którym zawdzięczają one tak barwne nazwy jak np.: Świątynia Sinawy, Wielki Biały Tron itd. Jeśli cenimy sobie ciekawe widoki, to na pewno zainteresuje nas znajdujące się tutaj Emerald Pools, czyli plaża przy trzech czystych jeziorach. Jednak nie tylko Zion Park jest ciekawym miejscem w stanie Utah. Na granicy parku znajduje się Springfield – mała miejscowość, która ogromnie cenią przybywający do Utah turyści. Jeśli szukamy spokoju i ciszy, z dala od miejskiego zgiełku, to wioska Springfield jest dla nas idealnym miejscem odpoczynku. Znajdziemy tutaj wszystkie wygody, miejsca noclegowe oraz punkty gastronomiczne, co po trudnej przeprawie przez kanion Zion okaże się czymś nadzwyczaj przyjemnym. Innym ciekawym miejscem w Utah jest także Bryce Canyon, który tym się wyróżnia, że leży wyjątkowo wysoko jak na tego typu formację. Najwyżej położony jest Rainbow Point, który znajduje się na wysokości całych 2778 m. W Bryce Canyon panuje typowy górski klimat, znajdziemy tutaj zaskakujące formacje skalne określane mianem hoodoos, które wyrzeźbione zostały przez wodę, mróz itd. W Bryce na pewno zaskoczą nas skalne ściany w takich kolorach jak: pomarańczowy, różowy, biały czy nawet czerwony.

tablica magnetyczna

[1] 2 3 4 5     następna