Archiwum tagu: ludność

Nowy Jork  

Data dodania: 08-01-2012, Tagi: !!miasto, ludność, zabytki

Nowy Jork to największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. Jest to jednocześnie wielkie centrum biznesowe, handlowe oraz kulturalne. Jednak nie tylko w celach biznesowych warto udać się do Nowego Jorku. Także pod względem turystycznym miasto to może nas pozytywnie zaskoczyć. Warto przekonać się o tym na własne oczy. Co właściwie warto w pierwszej kolejności zobaczyć w Nowym Jorku? Naturalnie słynną Statuę Wolności – symbol USA. Ten słynny, wysoki na ponad 46 metrów posąg powstał pod koniec XIX wieku, w 1984 zaliczono w poczet zabytków na znajdujących się na liście UNESCO. Warto nadmienić, że wnętrze statui jest otwarte dla turystów. Ciekawym celem wycieczki w Nowym Jorku może być również Empire State Building - jest to najwyższy wieżowiec w tym mieście, jego wysokość to aż 381 metrów. Charakterystyczną cecha budynku, która czyni go rozpoznawalnym na tle innych wysokościowców, jest jego iglica (utrzymana w stylu art deco). Oczywiście, będąc w Nowym Jorku, nie wolno zapomnieć o słynnym tutejszym placu, czyli Times Square. To jeden z symboli Manhattanu, który stanowić w pewien sposób wizytówkę Nowego Jorku. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo duża ilość różnych świateł oraz mnogość rozmaitych sklepów. Nowy Jork to jednak nie tylko ogromna metropolia. Warto pamiętać o tym, iż właśnie tutaj znajduje się aż 1700 różnych parków i placów zabaw. Najbardziej znanym parkiem jest naturalnie Central Park, leży on w centrum Manhattanu i zajmuje około 340 ha. Jest to miejsce ogromnie popularne wśród szukających wytchnienia na łonie natury mieszkańców miasta. Oczywiście warto pokusić się o odwiedzenie tego parku tym bardziej, ze przy okazji możemy zajrzeć do tutejszego zoo oraz ogrodu botanicznego. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że co roku w dniu Święta Dziękczynienia organizowana jest w Nowym Jorku wielka parada – naprawdę warto zobaczyć na właśnie oczy to niezwykłe widowisko, które przyciąga turystów z całego świata podobnie zresztą jak huczny Sylwester na Times Square.

Nowy Orlean  

Jednym z bardziej barwnych, ciekawych miast w Stanach Zjednoczonych jest Nowy Orlean, w którym możemy zapoznać się z interesującą wielokulturowością. W mieście tym praktycznie na każdym kroku spotykamy liczne zabytki dawnych czasów – nie przeszkadza w tym nawet fakt, że miasto zostało bardzo wyniszczone przez huragan Katrina. Z miejsc godnych uwagi turystów można na pewno wymienić najstarszą dzielnicę Nowego Orleanu czyli French Quarter. Do dzisiaj możemy tutaj podziwiać oryginalne zabudowania z czasów, kiedy Nowy Orlean był częścią koloni francuskich i hiszpańskich. Chodzi tutaj zwłaszcza o budynki z charakterystycznymi bardzo barwnymi elewacjami. Warto jeszcze dodać, że na French Quarter znajduje se także ulica Bourbon Street, gdzie znajdą coś dla siebie wszyscy miłośnicy nocnych rozrywek. Inną znana wizytówką miasta jest Mardi Gras – jest to jedna z ciekawszych parad organizowanych podczas karnawału. Zwykle podczas Mardi Gras panowie obdarowują kobiety kolorowymi paciorkami, w każdym razie impreza ta trwa zawsze do rana. Naprawdę warto, jeśli tylko planujemy przyjazd do nowego Orleanu, wybrać czas karnawału. Choć może zabrzmi to dość zaskakująco, jedną z większych atrakcji turystycznych w Nowym Orleanie są stare cmentarze. Na tutejszych cmentarzach można zobaczyć naprawdę niezwykłe grobowce – w rozmaitych formach i rozmiarach, ozdobione rzeźbami itd. Jednak ze względu na rozwiniętą w tych rejonach przestępczość, najlepiej byłoby skorzystać z oferty zorganizowanej wycieczki po cmentarzu. W Nowym Orleanie warto także zajrzeć do The National D-day Museum. Możemy tutaj obejrzeć ekspozycje prezentując wyposażenie żołnierzy z II wojny światowej oraz liczne prezentacje multimedialne poświęcone zagadnieniom związanym z wojną. Po wyjściu z muzeum można naturalnie odwiedzić tutejsze zoo – można tu zobaczyć aż 2000 różnych gatunków zwierząt, w tym także słynnego aligatora albinosa. Jak widać zatem, wycieczka po Nowym Orleanie może być naprawdę bardzo ciekawa.

Portland  

Data dodania: 14-01-2012, Tagi: miasto, ludność, mieszkańcy

Portland to największe miasto w stanie Maine, ponieważ jest ono także jednym ze starszych miast amerykańskich, jest ono bardzo popularne wśród turystów. Portland leży na wybrzeżu Casco Bay, jest to centrum wypoczynkowe Nowej Anglii – w popularnej „stolicy homarów” możemy spotkać zarówno amerykanów jak i turystów z innych regionów świata. Ponadto w Portland rozwija się kultura i sztuka, dlatego też na pewno nie będziemy rozczarowani oferta tutejszych muzeów i organizowanymi festiwalami – nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie. Portland to jeden z największych węzłów komunikacyjnych stanu Maine,. Zatem na pewno nie będzie problemu z dostaniem się do miasta, niezależnie od tego, na jaki środek komunikacji się nastawimy. W każdym razie, jeśli już przyjedziemy do Portland, to bardzo łatwo możemy zorganizować sobie wycieczkę do Kanady, a konkretnie do Nowej Szkocji – oba wybrzeża są bowiem połączone szybkim promem. Przyjrzyjmy się jednak także samemu miastu Portland. Co szczególnie ciekawego możemy tu znaleźć, jakie miejsca są najbardziej godne uwagi? Przede wszystkim można wymienić Stary Port w Portland, który kiedyś stanowił swego rodzaju zaplecze portu rybackiego. Obecnie zaś jest to miejsce typowo turystyczne, oferuje przede wszystkim rozmaite morskie przysmaki turystom. Nadal jednak możemy cieszyć się unikalnym charakterem tego miejsca, bowiem w pobliżu ciągle jeszcze funkcjonuje przystań rybacka. W Portland możemy także udać się do niezwykłego miejsca, jakim jest Dzielnica Artystyczna. Znajduje się tutaj między innymi wiele szkół artystycznych, a na ulicach dość często organizowane są różne happeningi, spotkamy także grających na ulicach muzyków – jest to miejsce o bardzo charakterystycznej atmosferze bohemy. Jeśli zaś mamy ochotę odwiedzić wybrzeże lub jedna z latarni morskich czy też port jachtowy, to powinniśmy udać się do Południowego Portland, gdzie możemy także poleniuchować na plaży oraz obejrzeć ruiny starych fortów obronnych – są one częstym celem wycieczek turystycznych.

San Diego  

San Diego należy do czołówki wielkich miast USA – zajmuje ósme miejsce. Jeśli przyjechaliśmy na wakacje do słonecznej Kalifornii, to na pewno warto w miarę możliwości zwiedzić także san Diego. Łagodny klimat, położenie w Kalifornii – to właśnie przyczyna, dla której San Diego jest miastem typowo turystycznym. Jeśli chcemy spędzić niezapomniane wakacje w ciepłym klimacie, to zdecydowanie można polecić przylot tutaj. San Diego to ważny port amerykańskiej marynarki wojennej, dlatego też warto skorzystać z możliwości obejrzenia bazy marynarki – wystarczy tylko opłacić sobie udział w rejsie statków wycieczkowych – są one bardzo popularne wśród turystów. Na morzu znajdziemy nawet dwa muzea – okręty – powinni je na pewno zwiedzić wszyscy ci, którzy interesują się szeroko pojętą marynistyką. Jednak w San Diego znajdziemy także inne ciekawe punkty, nie tylko te, które są ściśle związane z morzem. Przede wszystkim ciągle jeszcze możemy zwiedzić wiele budowli, które pozostały po czasach, kiedy San Diego było miastem kolonijnym. Przykładem jest dzielnica Downtown – tutaj współczesne drapacze chmur stoją przy starych malowniczych uliczkach przypominających o dawnych czasach. Jak w wielu amerykańskich metropoliach, także i w San Diego możemy odwiedzić ZOO – znajduje się w nim na chwile obecna około 800 różnych gatunków zwierząt, w tym także pandy. A jak wygląda kwestia rozrywek w San Diego? Od razu musimy powiedzieć, że w San Diego znajduje się Legolad – ten szczególny park rozrywki pozwoli nam na zorganizowanie prawie rodzinnego wypadu. To samo tyczy się zresztą także parku wodnego Sea World, gdzie razem z dziećmi możemy obejrzeć tresowane orki oraz delfiny. Osoby zafascynowane stylem kolonialnym mogą odwiedzić także Park Balboa w San Diego – nie dość, że możemy tutaj podziwiać wspaniale zaaranżowane skupiska roślinności oraz zoo, to jeszcze mamy okazję do zwiedzenia doskonale utrzymanych budynków utrzymanych właśnie w stylu kolonialnym oraz kilku godnych polecenia muzeów tematycznych.

Pokoje nad morzem Karwia