Archiwum tagu: miasto

Nowy Jork  

Data dodania: 08-01-2012, Tagi: !!miasto, ludność, zabytki

Nowy Jork to największe pod względem liczby ludności miasto w Stanach Zjednoczonych. Jest to jednocześnie wielkie centrum biznesowe, handlowe oraz kulturalne. Jednak nie tylko w celach biznesowych warto udać się do Nowego Jorku. Także pod względem turystycznym miasto to może nas pozytywnie zaskoczyć. Warto przekonać się o tym na własne oczy. Co właściwie warto w pierwszej kolejności zobaczyć w Nowym Jorku? Naturalnie słynną Statuę Wolności – symbol USA. Ten słynny, wysoki na ponad 46 metrów posąg powstał pod koniec XIX wieku, w 1984 zaliczono w poczet zabytków na znajdujących się na liście UNESCO. Warto nadmienić, że wnętrze statui jest otwarte dla turystów. Ciekawym celem wycieczki w Nowym Jorku może być również Empire State Building - jest to najwyższy wieżowiec w tym mieście, jego wysokość to aż 381 metrów. Charakterystyczną cecha budynku, która czyni go rozpoznawalnym na tle innych wysokościowców, jest jego iglica (utrzymana w stylu art deco). Oczywiście, będąc w Nowym Jorku, nie wolno zapomnieć o słynnym tutejszym placu, czyli Times Square. To jeden z symboli Manhattanu, który stanowić w pewien sposób wizytówkę Nowego Jorku. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo duża ilość różnych świateł oraz mnogość rozmaitych sklepów. Nowy Jork to jednak nie tylko ogromna metropolia. Warto pamiętać o tym, iż właśnie tutaj znajduje się aż 1700 różnych parków i placów zabaw. Najbardziej znanym parkiem jest naturalnie Central Park, leży on w centrum Manhattanu i zajmuje około 340 ha. Jest to miejsce ogromnie popularne wśród szukających wytchnienia na łonie natury mieszkańców miasta. Oczywiście warto pokusić się o odwiedzenie tego parku tym bardziej, ze przy okazji możemy zajrzeć do tutejszego zoo oraz ogrodu botanicznego. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że co roku w dniu Święta Dziękczynienia organizowana jest w Nowym Jorku wielka parada – naprawdę warto zobaczyć na właśnie oczy to niezwykłe widowisko, które przyciąga turystów z całego świata podobnie zresztą jak huczny Sylwester na Times Square.

Aspen  

Stany Zjednoczone to nie tylko wielkie metropolie i rozległe połacie parków krajobrazowych. Warto wspomnieć o Aspen określanym niejednokrotnie mianem zimowej stolicy USA. Miasto jest niewielkie, jednak każdego roku przybywa tutaj mnóstwo turystów, którzy spragnieni są wspaniałych chwil na stoku. Mamy tutaj kilka dużych ośrodków narciarskich, zatem zarówno osoby początkujące na stoku jak i bardziej doświadczone powinny znaleźć dla siebie odpowiednią trasę w Aspen. Jako zachętę dla turystów można jeszcze dodać, że do Aspen możemy bardzo łatwo dostać się samolotem – w mieście znajduje się lotnisko. Najstarszy ośrodek narciarski to Aspen Mountain, w którym znajdziemy aż 76 tras zjazdowych: średnio trudnych, trudnych oraz bardzo trudnych. Zachęcający może okaże się fakt, że to właśnie tutaj odbywają się zawody w narciarstwie alpejskim kobiet. Warto jeszcze nadmienić, że Aspen Mountain oferuje nam możliwość skorzystania z jednego z 8 wyciągów. Kolejnym ośrodkiem narciarskim w Aspen, z którego oferty na pewno warto skorzystać jest Aspen Highlands – i tym razem możemy być pewni, że trafiliśmy na ośrodek na wysokim poziomie. Mamy tutaj aż 131 tras zjazdowych – od całkiem łatwych do bardzo trudnych. Zatem nawet osoby początkujące mogą skorzystać z oferty Aspen Highlands. Najdłuższa trasa w tym ośrodku ma aż 5,6 km. Kolejnym ośrodkiem jest Buttremilk, który oferuje nam 44 trasy zjazdowe. Jednak trzeba przyznać, że i tak żaden z tych ośrodków w Aspen nie może konkurować ze Snowmass – największym ośrodkiem, który obsługiwany jest przez 21 wyciągów, a jego najdłuższa trasa zjazdowa jest długa na całe 8,5 km. Zaletą Aspen jest fakt, że ten znany kurort narciarski pozwala nam na jazde na nartach przez cały rok. Miasteczko jest, nawiasem mówiąc, doskonale dostosowane do potrzeb turystów – znajdziemy tutaj wiele lokali gastronomicznych, sklepów i butików – często także oferujących najbardziej ekskluzywne towary. Zatem, jeśli chcemy zimą, spędzić czas na stoku, powinniśmy pomyśleć właśnie o Aspen, bowiem oferta tego miasta jest najbardziej kompleksowa.

Portland  

Data dodania: 14-01-2012, Tagi: miasto, ludność, mieszkańcy

Portland to największe miasto w stanie Maine, ponieważ jest ono także jednym ze starszych miast amerykańskich, jest ono bardzo popularne wśród turystów. Portland leży na wybrzeżu Casco Bay, jest to centrum wypoczynkowe Nowej Anglii – w popularnej „stolicy homarów” możemy spotkać zarówno amerykanów jak i turystów z innych regionów świata. Ponadto w Portland rozwija się kultura i sztuka, dlatego też na pewno nie będziemy rozczarowani oferta tutejszych muzeów i organizowanymi festiwalami – nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie. Portland to jeden z największych węzłów komunikacyjnych stanu Maine,. Zatem na pewno nie będzie problemu z dostaniem się do miasta, niezależnie od tego, na jaki środek komunikacji się nastawimy. W każdym razie, jeśli już przyjedziemy do Portland, to bardzo łatwo możemy zorganizować sobie wycieczkę do Kanady, a konkretnie do Nowej Szkocji – oba wybrzeża są bowiem połączone szybkim promem. Przyjrzyjmy się jednak także samemu miastu Portland. Co szczególnie ciekawego możemy tu znaleźć, jakie miejsca są najbardziej godne uwagi? Przede wszystkim można wymienić Stary Port w Portland, który kiedyś stanowił swego rodzaju zaplecze portu rybackiego. Obecnie zaś jest to miejsce typowo turystyczne, oferuje przede wszystkim rozmaite morskie przysmaki turystom. Nadal jednak możemy cieszyć się unikalnym charakterem tego miejsca, bowiem w pobliżu ciągle jeszcze funkcjonuje przystań rybacka. W Portland możemy także udać się do niezwykłego miejsca, jakim jest Dzielnica Artystyczna. Znajduje się tutaj między innymi wiele szkół artystycznych, a na ulicach dość często organizowane są różne happeningi, spotkamy także grających na ulicach muzyków – jest to miejsce o bardzo charakterystycznej atmosferze bohemy. Jeśli zaś mamy ochotę odwiedzić wybrzeże lub jedna z latarni morskich czy też port jachtowy, to powinniśmy udać się do Południowego Portland, gdzie możemy także poleniuchować na plaży oraz obejrzeć ruiny starych fortów obronnych – są one częstym celem wycieczek turystycznych.

Getysburg  

Data dodania: 15-01-2012, Tagi: miasto, budynki, USA

Gettysburg to nazwa miasta, którą na pewno rozpoznaje każda osoba pasjonująca się historią. To właśnie tutaj, w tym niewielkim mieście miała miejsce jednak z większych bitew podczas wojny secesyjnej, która na trwałe zapisała się w historii Stanów Zjednoczonych. Jeśli zatem podczas wycieczki do USA zapragniemy dowiedzieć się czegoś więcej o historii tego państwa, to na pewno warto odwiedzić Getysburg. W 1863 roku pod Gettysburgiem poległo około 50 000 żołnierzy – jak na wiek XIX była to ogromna liczba zabitych. Obecnie turyści mogą dokładnie poznać przebieg samej bitwy, bowiem zorganizowana została ogromna ekspozycja przypominająca drobiazgowo to wydarzenie. Zanim jednak dojrzewamy do zwiedzania samego miasta możemy zacząć od National Military Park. To swego rodzaju muzeum ma powierzchnie około 1400 ha, do dzisiaj możemy tutaj obejrzeć oryginalne okopy itd. z czasów wojny. Warto podkreślić, że jeśli zamierzamy dokładnie obejrzeć park, powinniśmy z góry zarezerwować sobie cały dzień, jest to dość czasochłonna inicjatywa. Co jeszcze możemy zobaczyć w muzeum? Przede wszystkim oryginalne mundury, bron palną, sztandary oraz instrumenty medyczne z dawnych czasów. W muzeum organizowana jest mniej więcej półgodzinna prelekcja, której celem jest wytłumaczenie turystom, do czego właściwie doszło w Gettysburgu i zaakcentowanie najbardziej istotnych punktów bitwy, która zauważyła na przebiegu całej wojny. Oczywiście organizowane są samochodowe wycieczki po polu bitwy – w tym czasie przewodnik dokładnie odpowiedź na wszystkie nasze pytania, które mogły się nam nasunąć podczas prelekcji. Tuz obok tego centrum turystycznego znajduje się cmentarz poległych - liczne groby, niejednokrotnie oznaczone jedynie numerem - otaczając pomnik upamiętniając żołnierzy, którzy zginęli podczas wielkiej bitwy. Jedno jest pewne, zwiedzenie Getysburga mozę nie będzie dla nas rozrywką, jednak warto poznać historie bitwy, w który brali również udział nasi rodacy, o czym nie każdy wie.

squash warszawa